Popularność schodów stalowych wśród inwestorów w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Nic dziwnego – schody wykonane ze stali nie tylko świetnie wyglądają, ale i są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
Schody ze stali nierdzewnej – projekt na miarę Twoich potrzeb
Przez wiele lat schody wykonane ze stali nierdzewnej stanowiły przede wszystkim wyposażenie budynków przemysłowych i hal produkcyjnych, ale często można je było także spotkać w magazynach i biurowcach. Dzisiaj schody stalowe nabierają nowego wymiaru, dlatego oprócz budynków użyteczności publicznej coraz częściej możemy je zobaczyć nie tylko w mieszkaniach utrzymanych w stylu industrialnym, ale i nowoczesnych domach jednorodzinnych. Częstotliwość instalowania metalowych schodów powoli zaczyna przewyższać tradycyjne projekty. Oznacza to, że schody wykonane ze stali nierdzewnej coraz częściej wypierają schody z drewna czy żelbetu.
Popularność wewnętrznych schodów stalowych związana jest nie tylko z ich niebanalnym wyglądem i nowoczesnym designem, który wpasowuje się właściwie we wszystkie typy wnętrz, ale przede wszystkim z użytecznością tego typu schodów. Metalowe schody są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, co sprawia, że idealnie nadają się na zewnątrz budynków.
Schody stalowe – gdzie zainstalować?
Mogłoby się wydawać, że nowoczesne schody stalowe będą pasowały wyłącznie do industrialnych i surowych wnętrz. Bardzo często schody tego typu możemy spotkać w małych mieszkaniach typu loftowego lub nowoczesnych mieszkaniach dwukondygnacyjnych, w których oprócz użyteczności bardzo ważny jest charakter schodów. Tymczasem okazuje się, że inwestorzy równie często decydują się na schody stalowe w jednorodzinnych domach, niekonieczne utrzymanych wyłącznie w designerskim stylu.
W nowoczesnych mieszkaniach dwupoziomowych schody wewnętrzne wykonane ze stali nierdzewnej świetnie doposażą małe wnętrze, stanowiąc ciekawą i użyteczną alternatywę dla schodów z żelbetu czy drewna. W tym przypadku równie dobrze będą wyglądały schody w całości wykonane ze stali nierdzewnej, jak i schody stanowiąc połączenie kilku materiałów. Zarówno w mieszkaniach loftowych, jak i domach jednorodzinnych zazwyczaj dochodzi do połączenia stalowego szkieletu schodów ze szklanymi stopniami i balustradami.
Metalowe schody – jaki rodzaj stali wybrać?
To, na jaki rodzaj stali się zdecydujemy, zależy od charakteru schodów i ich umiejscowienia. Istotne jest, czy schody będą instalowane wewnątrz, czy na zewnątrz domu. Najbardziej popularna, szczególnie w przypadku schodów zewnętrznych, jest stal nierdzewna, która nie tylko bardzo długo zachowuje swoje właściwości, ale i jest antykorozyjna. W przypadku schodów zewnętrznych mamy zatem pewność, że wody opadowe nie będą ich niszczyły. Bardzo często jednak schody metalowe instalowane są w budynkach i pomieszczeniach specjalnych, np. halach produkcyjnych i magazynach, w których panują niesprzyjające warunki. Jeżeli wiemy, że w pomieszczeniu dochodzi do wyższego stężenia oparów chemicznych i zanieczyszczeń, możemy zdecydować się na schody wykonane ze stali kwasoodpornej, która będzie jeszcze bardziej odporna niż stal nierdzewna. W przypadku schodów montowanych w mieszkaniach i wewnątrz domów w zupełności wystarczą nam schody wykonane ze stali zwykłej.
Stalowe schody – zalety i wady
Niewątpliwą zaletą schodów wykonanych ze stali nierdzewnej jest ich trwałość i antykorozyjność, co jest szczególnie ważne w przypadku schodów montowanych na zewnątrz. Schody z nierdzewki plasują się też w czołówce, jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość materiału, który znosi nawet bardzo duże obciążenia i jest bardziej nośny niż schody wykonane z drewna. Schody ze stali sprawdzą się też we właściwie każdym pomieszczeniu, dopasowując się do wystroju wnętrza. Niestety dla niektórych użytkowników schody z metalu mogą być na co dzień nieprzyjemne i zimne w dotyku. Stalowe stopnie będą też słabiej tłumiły uderzenia niż stopnie wykonane z drewna.
Źródło: Kobamet