Dom i ogród, Lifestyle

Czy kupno mieszkania od dewelopera to dobry pomysł

-2020-07-27

Większość osób, które decyduje się na zakup mieszkania, korzysta z usług dewelopera. Mieszkania z rynku wtórnego nie cieszą się aż tak dużą popularnością jak te nowe. Czy jednak słusznie? Czy kupno nieruchomości od dewelopera to dobry pomysł?

Bezpieczeństwo i pewność inwestycji

Deweloperzy budują coraz więcej atrakcyjnych nieruchomości i chociaż ceny mieszkań wciąż są na wysokim poziomie, zainteresowanych kupnem nowego lokum nie brakuje. Nie każdy jednak podmiot rzetelnie wywiązuje się z umów. Bywa również, że nieroztropne przedsiębiorstwa bankrutują, zostawiając swoich klientów bez mieszkań. Czy warto więc kupić mieszkanie od dewelopera?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od tego, o jakiej firmie mowa. Rzadko zdarza się, że przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku plajtują z dnia na dzień lub nie wywiązują się z powierzonych im zadań. Przykładają też większą wagę do jakości świadczonych usług, dbając nie tylko o dobre zrealizowanie inwestycji, ale i obsługę klienta. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór rzetelnej firmy.

Decydując się na zakup mieszkania, nie należy kierować się wyłącznie ceną mieszkania, jego lokalizacją i rozkładem pomieszczeń, ale właśnie reputacją dewelopera. Współcześnie można ją z łatwością sprawdzić, korzystając z Internetu. Jeżeli jakieś aspekty działalności dewelopera budzą zastrzeżenia, warto zachować szczególną ostrożność. Na rynku jest wiele firm. Na pewno znajdzie się podmiot z nieposzlakowaną opinią.

Co jednak istotne, niezależnie od reputacji dewelopera należy uważnie przyjrzeć się zapisom umowy. Powinna ona zawierać nie tylko szczegóły dotyczące mieszkania, ale i zabezpieczała roszczenia nabywcy w razie ewentualnego bankructwa przedsiębiorstwa. Zapewni to większy stopień bezpieczeństwa i ułatwi odzyskanie zainwestowanych środków, jeśli zajdzie taka konieczność.

Ponadto wybierając lokum od dewelopera, ma się większą pewność, że nie zmieni on w ostatniej chwili zdania, odstępując od sprzedaży mieszkania. W przypadku zakupu nieruchomości od osoby prywatnej trzeba liczyć się z tym, że może się ona po prostu rozmyślić. 

Dopasowanie do potrzeb

Bezpieczeństwo i większa pewność inwestycji nie są jedynymi atutami kupna lokalu od dewelopera. W takim przypadku nabywca zyskuje również większy wybór nieruchomości. Nowe mieszkania na sprzedaż bez pośredników charakteryzują się dużym zróżnicowaniem – nie tylko pod względem metrażu, ale i lokalizacji, układu pomieszczeń czy też ceny. Każda osoba zainteresowana kupnem znajdzie więc rozwiązanie, które będzie odpowiadać jego potrzebom, preferencjom i możliwościom finansowym.

Decydując się na mieszkanie od dewelopera, kupujący zyskuje większe możliwości aranżacyjne. Sam może decydować o tym, jak zostanie urządzone jego lokum. Ponadto wiele deweloperów pozwala na wprowadzenie przez nabywców drobnych poprawek w projekcie. Dla przykładu zmiana położenia ścianek działowych sprawi, że mieszkanie będzie jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb kupującego.

Niższe koszty utrzymania nieruchomości i lepsza infrastruktura osiedla

Nowe osiedla mieszkaniowe zazwyczaj generują niższe koszty utrzymania. To zasługa zastosowania nowoczesnych materiałów i technologii budownictwa. Powstające w ich ramach budynki charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną.

Na tym jednak nie koniec zalet, jakimi mogą pochwalić się nowe osiedla mieszkaniowe. Wyróżniają się one również lepszą infrastrukturą. Nowe budynki najczęściej mają windy, balkony, komórki lokatorskie i garaże podziemne. Coraz częściej deweloperzy decydują się również na wydzielenie zielonych części wspólnych, gdzie można spędzić czas z sąsiadami i dziećmi.

Zakup mieszkania od dewelopera to dobry pomysł. Kupujący zyskuje bowiem nowoczesną nieruchomość, która jest dopasowana do jego potrzeb. Zanim jednak nabywca zdecyduje się na finalizację inwestycji, powinien dobrze sprawdzić reputację danego przedsiębiorstwa. W ten prosty sposób można uniknąć przykrych niespodzianek.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina