Dom i ogród, Technologie

Czy zaoszczędzę ogrzewając dom propanem?

-2020-07-17

Możliwość zaoszczędzenia na zmianie metody ogrzewania jest niezwykle kuszącą perspektywą. Równocześnie – mimo stale rosnących nacisków na wybór ekologicznych form ogrzewania – to nadal względy ekonomiczne najczęściej są głównym czynnikiem decydującym. Metod ogrzewania jest wiele, więc jeśli już zmieniać, to tylko na lepsze. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozeznanie rynku i cen, zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w nową instalację grzewczą. Gaz propan jest tutaj liderem i zdecydowanie pozostawia konkurencję daleko w tyle. Czy można więc zaoszczędzić ogrzewając dom propanem i jak duże będą te oszczędności?

Inwestycja początkowa – z jakimi kosztami muszę się liczyć?

Ogrzewanie na gaz propan jest obecnie jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych form ogrzewania. Wynika to z jego licznych zalet – przede wszystkim jest to bardzo ekonomiczna i opłacalna forma ogrzewania. Dodatkowo również wyjątkowo wygodna, wielofunkcyjna, a także przyjazna dla środowiska. Ponadto ogrzewanie zasilane gazem propan sprawdzi się zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie. Choć wiele można przeczytać o opłacalności i oszczędzaniu z gazem propan, to wciąż wielu potencjalnych inwestorów martwi się o wysokie koszty inwestycji początkowej. Jednak w tym przypadku widełki są dość szerokie. Wszak nie musimy kupować najdroższego zbiornika na gaz czy też najdroższego kotła kondensacyjnego, ponieważ niewiele się one różnią od swoich tańszych odpowiedników. Najlepiej jest znaleźć złoty środek i kupować sprzęt z średniego przedziału cenowego. Takie rozwiązanie zagwarantuje nam zarówno niezawodność całej instalacji i poszczególnych sprzętów, jak i dość szybki zwrot inwestycji początkowej.

Z jakimi więc kosztami wiąże się inwestycja początkowa? Jest to około 5 000 zł za kocioł kondensacyjny (ceny tego sprzętu sięgają nawet 15 000 zł), zbiornik na gaz o pojemności 2700 l (najbardziej optymalna pojemność dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2) – w zależności od wariantu, około 4 000 zł za naziemny zbiornik na gaz propan i około 5 000 zł za podziemny zbiornik na gaz, instalacja zewnętrzna wraz z montażem i posadowieniem zbiornika, około 3 500 zł oraz wykonanie instalacji wewnętrznej – około 700 zł. Należy jednak pamiętać, że ceny są orientacyjne i mogą się nieco różnić w zależności od rejonu kraju, dostawcy czy wykonawcy. Jednak to, co najważniejsze, to fakt, że wszystkie te początkowo poniesione koszty zwrócą się w dość krótkim czasie, dzięki atrakcyjnym cenom samego materiału opałowego. Specjaliści kalkulują, że w zależności od wysokości wydatków początkowych i stawek za gaz propan w danym roku, koszt inwestycji początkowej zwraca się po około 3-4 latach.

Jak oszczędzę ogrzewając dom propanem?

Wydaje się nieco dziwne mówić o oszczędzaniu pieniędzy w kontekście ich wydawania. Jednak takie rozumowanie w przypadku wyboru formy ogrzewania jest całkowicie uzasadnione. Dlaczego? Ponieważ ogrzewanie domu jest wydatkiem, z którego w żaden sposób nie możemy zrezygnować. Możemy więc decydować się na formę bardziej lub mniej kosztowną. Od wielu lat ceny gazu propan są na dość niskim poziomie. Dodatkowo w okresie letnim, a więc poza sezonem grzewczym, ceny jeszcze nieco spadają. Sprawia to, że gaz propan jest bardzo ekonomicznym i oszczędnym materiałem opałowym. Nie bez znaczenia pozostaje również jego wydajność.

O ile propan jest dość wydajnym i wysokoenergetycznym paliwem, to można tę wydajność jeszcze zwiększyć stosując nowoczesny kocioł kondensacyjny. Kondensacja w kotłach tego typu polega na odzyskiwaniu części ciepła z pary wodnej będącej produktem ubocznym spalania gazu. Ciepło odzyskiwane jest dzięki skropleniu pary. W ten sposób otrzymane nadwyżki ciepła kierowane są ponownie do wnętrza układu. Pozwala to utrzymywać odpowiednią, określoną przez użytkownika, temperaturę przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu. Ponadto obliczając wielkość potencjalnych oszczędności, należy obliczyć roczne wydatki na dotychczasowy opał i przewidywane wydatki na gaz propan. Dzięki temu w prosty sposób zobaczymy ile pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.

Źródło: LPG Direct – gaz propan