Dom i ogród

Elewacja na lata – jakie produkty  wybrać?

-2020-07-22

Odnowa elewacji domu jest skutecznym i trwałym procesem, dzięki któremu każdy budynek zyskuje świeżość oraz elegancką prezencję. Zbliżający się okres wakacyjny jest świetnym momentem na wszelkie prace remontowe, które sprawią, że zewnętrzna strona domu będzie cieszyć oko na kolejne lata. Rynek budowlany oferuje sporo nowoczesnych rozwiązań, które podkreślą charakter budynku. Z jakich rozwiązań korzystać i jak sprawić, żeby elewacja domu jednorodzinnego odmieniła jego dotychczasowy wygląd?

Wybór elewacji – od czego zacząć?

W przypadku, gdy w grę wchodzi jedynie odświeżenie elewacji, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na jej modernizację – pierwszym, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zmiana koloru. Obecnie na rynku wyróżnić można wiele rodzajów farb, które nie tylko odświeżą wygląd, ale także stworzą dodatkową warstwę ochronną ściany przed czynnikami zewnętrznymi i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wśród farb najczęściej dominują sprawdzone już rozwiązania, czyli farby akrylowe, silikonowe i silikatowe – szeroka paleta barw pozwala dobrać rozwiązanie spełniające oczekiwania klientów, dzięki czemu elewacja domu jednorodzinnego pozostanie w niezmienionej formie przez długi czas. W przypadku wymienionych farb można mówić o trwałej ochronie, bowiem dzięki różnym dodatkom emulsje mają zdolność samooczyszczania, przez co do wewnątrz budynku nie przedostaje się wilgoć a na ścianach nie osadzają się zanieczyszczenia w postaci grzybów, alg lub porostów.

Bywa, że remont elewacji to także decyzja o ociepleniu budynku. Najczęściej wybieranymi materiałami izolacyjnymi są styropian oraz wełna. Ocieplenie tworzy dodatkową warstwę termiczną, która zatrzymuje energię cieplną wewnątrz obiektu – to z kolei pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na ogrzewanie. Decydując się na którekolwiek z rozwiązań warto wybrać sprawdzone produkty polecane przez profesjonalistów z branży budowlanej, dzięki czemu otrzymany rezultat utrzyma się na zewnętrznych ścianach przez długi czas.

Istotnym elementem każdego remontu związanego z elewacją jest odpowiednie przygotowanie podłoża ściany. Warto wspomnieć, że użycie odpowiedniego gruntu pod tynk lub gruntu pod farbę wzmocni efekt i stworzy dodatkową warstwę izolacyjną oraz zapewni większą trwałość wykonanych prac.

Elewacja – klasyczne rozwiązania w nowoczesnej odsłonie

Chcąc całkowicie odnowić elewację domu warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, które podkreślą walory budynku. Jedną z propozycji są elastyczne deski elewacyjne, które tworzą trwałą i solidną alternatywę dla drewna. W przeciwieństwie od naturalnego surowca,  wspomniane deski dostępne są w formie pojedynczych listew oraz paneli ściennych drewnianych, które zachowując pełną elastyczność dostosują się do pożądanego kształtu. Co ciekawe – deski elewacyjne znajdują zastosowanie również wewnątrz budynku, tworząc ciekawy efekt wizualny. W odróżnieniu od naturalnego drewna  nie wymagają konserwacji oraz nie próchnieją z biegiem czasu.

Zwolennikom bardziej nowoczesnych rozwiązań z pomocą przychodzi beton architektoniczny Stono, który również w tym przypadku stanowi ciekawy odpowiednik dla tradycyjnych płyt betonowych. Wykonany z najwyższej jakości kompozytów beton skutecznie radzi sobie z upływem czasu, nie tracąc na swoich walorach wizualnych. W odróżnieniu od standardowych płyt betonowych, oferowane rozwiązanie jest nie tylko lżejsze, ale także prostsze w montażu. Beton nie wymaga konserwacji, jak również skutecznie przeciwdziała powstawaniu glonów oraz innych grzybów.

Nowoczesne elewacje są ciekawym rozwiązaniem, które nie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych. Kolejnym przykładem są płytki Klinkiero, które tworzą ciekawy i klasyczny efekt wizualny. Proste w montażu stanowią trwałą elewację, która nie wymaga dodatkowych prac. Różnorodność wzorów oraz szeroka paleta barw pozwala wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Sposobów na wykonanie elewacji domu jest naprawdę wiele, spośród setek klasycznych rozwiązań warto zwrócić uwagę na alternatywne metody, które doskonale sprawdzają się w polskich warunkach pogodowych. W celu wyboru najkorzystniejszego rozwiązania należy zasięgnąć opinii doświadczonego doradcy, który pomoże stworzyć wymarzoną elewację.

Źródło: Kosbud