Dom i ogród, Lifestyle, Technologie

Na czym polega zdalne sterowanie GSM?

-2020-07-25

Sterowniki GSM pozwalają na sterowanie urządzeniami zdalnie – nawet poza domem. I to bez konieczności wykorzystania połączenia internetowego. Wszystko bowiem może odbywać się za pośrednictwem sieci GSM.

Urządzeniem konfiguracyjnym staje się telefon – poszczególne komendy i zapytania wysyłane są przez wiadomości tekstowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak wymaga użycia odpowiednich sterowników oraz kart SIM.

Zdalne sterowanie GSM – czego potrzebuję?

Zdecydowanie najważniejszym elementem całego zestawu jest sterownik z wbudowanym modułem GSM. To on pozwala na sterowanie instalacjami oraz urządzeniami przy użyciu wiadomości SMS, a także kontrolować ich stan.

Działanie tego typu zestawów jest z reguły bardzo podobne. Pamiętać należy o tym, że w sterowniku należy umieścić aktywną kartę SIM (warto decydować się na urządzenie bez blokady simlock). W zależności od liczby oraz rodzaju wyjść i wejść, realizowane są poszczególne funkcje związane między innymi ze sterowaniem pracą sprzętów podłączonych do sterownika (na zasadzie włącz/wyłącz), jak również z różnego rodzaju powiadomieniami (dotyczącymi na przykład zadziałania kontrolowanych urządzeń).

Cała komunikacja między sterownikiem a użytkownikiem odbywa się za pośrednictwem wiadomości SMS. Konieczne jest więc wysyłanie stosownych komunikatów na numer karty SIM umieszczonej w sterowniku.

Sterowniki GSM – rodzaje

Choć działanie omawianego systemu wydaje się dosyć proste, zapewnia mnóstwo możliwości, które warto wykorzystać. Głównie do sterowania wieloma urządzeniami i instalacjami. Poniżej przedstawiamy przykłady sterowników użytkowanych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych:

  • Sterownik GSM do bram wjazdowych i garażowych – używany jest przede wszystkim do zdalnego otwierania bram garażowych i wjazdowych, szlabanów oraz furtek. Wszystko za pomocą telefonu komórkowego. Warto na taki sterownik postawić nie tylko w domu, ale również w innych obiektach, do których dostęp ma wiele osób. Montaż sterownika pozwoli na rezygnację z osobnych pilotów, co oczywiście okaże się rozwiązaniem korzystnym pod względem finansowym. W zależności od rodzaju sterownika, użytkownicy korzystać mogą z funkcji otwierania i zamykania, wejścia alarmowego, zapytania o stan wejścia i wyjścia czy też kontroli dostępu. Do tego dochodzą funkcje administracyjne, związane między innymi z autoryzacją numerów, a także ich dodawaniem oraz usuwaniem. W ten sposób można łatwo zarządzać bazą użytkowników, którzy mają dostęp do systemu.
  • Programowalny sterownik PLC z komunikatorem GSM – bardziej rozbudowane urządzenie, które posłuży do kierowania wieloma procesami technologicznymi jednocześnie. Z tego też względu sterownik PLC bardzo często jest stosowany w ramach automatyki domowej i przemysłowej – między innymi do sterowania, nadzoru i kontroli stanów pracy urządzeń.
  • Sterownik temperatury GSM – umożliwia zdalną regulację temperatury przy wykorzystaniu sieci komórkowej. Poszczególne komunikaty dotyczyć mogą włączania/wyłączania urządzeń grzewczych, a także powiadomień o przekroczeniu wskazanych wcześniej temperatur. W zależności do rodzaju sterownika, obsługiwane są również funkcje alarmowe oraz pozwalające na uruchomienie temperatury przeciwzamarzowej.

Zdalne sterowanie GSM – czy warto?

Powyższe urządzenia to oczywiście tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób można wykorzystać sterownik GSM. Pozwala na zdalne sterowanie pracą wielu innych urządzeń, nie tylko tych znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Sterowniki GSM gwarantują niebywałą swobodę, bezawaryjne działanie oraz możliwość ograniczenia wydatków na zakup pojedynczych pilotów radiowych, paneli sterujących czy też elementów odpowiedzialnych za komunikację internetową. Wszystkie polecenia wysyłane są bowiem poprzez stosowne wiadomości tekstowe. 

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa