Podczas organizacji pogrzebu jedną z pierwszych decyzji, którą należy podjąć, jest to, jaki rodzaj pochówku wybrać. Niektórzy wcześniej dyskutują na ten temat w swoich rodzinach, mają już wszystko dokładnie zaplanowane. Nie wszyscy jednak chcą o tym rozmawiać za życia i z taką decyzją zmaga się rodzina osoby zmarłej zaraz po tym, kiedy dowiaduje się o zgonie kogoś bliskiego. Żeby jednak taką decyzję można było podjąć, warto wiedzieć, jaki rodzaj pochówku jest w Polsce dopuszczalny.
Pogrzeb tradycyjny
Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez rodzinę osoby zmarłej jest pochówek tradycyjny. Sama organizacja pogrzebu w wielu elementach nawiązuje właśnie do różnych, często regionalnych tradycji. Ten rodzaj pogrzebu zakłada pochowanie ciała osoby zmarłej w trumnie i złożenie jej do grobu. Usługi pogrzebowe Warszawa Targówek przy tym sposobie pochówku obejmują zarówno transport osoby zmarłej do chłodni, przygotowanie ciała do pochówku, ale również pomoc w wyborze trumny oraz późniejsze przewiezienie jej do kaplicy bądź na cmentarz już na sam moment uroczystości pogrzebowych. Pochówek tradycyjny często odbywa się w obrządku katolickim, dlatego też może obejmować wcześniejszą mszę świętą – w kościele bądź przycmentarnej kaplicy.
Pogrzeb z kremacją
Można zauważyć, że pogrzeb z kremacją staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez rodzinę osoby zmarłej – choć wciąż znacznie rzadziej niż dzieje się to w przypadku wyboru pogrzebu tradycyjnego. Usługi pogrzebowe, przy organizacji pochówku w taki sposób, również obejmują przewiezienie ciała zmarłego do chłodni oraz przygotowanie go do ceremonii pogrzebowych, dokładnie w takim samym zakresie, jak dzieje się to przy pochówku tradycyjnym. Następnie ciało wprowadzane jest do krematorium i tam dochodzi do spopielenia. Warto wiedzieć, że na tym etapie może być obecna rodzina osoby zmarłej. Jeżeli jednak chce, by pożegnanie odbyło się w połączeniu z mszą świętą, to musi się ona odbyć jeszcze przed dokonaniem kremacji.
Prochy umieszczane są w wybranej wcześniej przez rodzinę urnie, którą można złożyć do grobu bądź specjalnie do tego przygotowanego kolumbarium na cmentarzu.
Pochówek w Polsce – czego nie wolno?
Polskie prawo dokładnie reguluje przepisy związane z pochówkiem. Należy więc pamiętać o kilku podstawowych elementach. Pochowanie ciała jest możliwe jedynie na cmentarzu – komunalnym bądź przykościelnym. Nie ma możliwości samodzielnego wyboru miejsca poza tymi lokalizacjami, gdyż jest to niezgodne z prawem. Nie można więc zdecydować się na pochowanie bliskich osób w domowym ogrodzie, czy miejscu, które będzie się z nimi bardzo mocno kojarzyć. Nie jest możliwe także rozsypywanie prochów w dowolnie wybranych lokalizacjach. Urna także musi zostać złożona na cmentarzu. Oznacza to, że nie można jej również trzymać we własnym domu. Te rozwiązania mogą przychodzić do głowy, ponieważ często prezentowane są w filmach bądź serialach. Należy jednak pamiętać, że w kontekście polskiego prawa nie są one możliwe do zrealizowania.
Pomoc przy organizacji pogrzebu – skorzystaj z usług domu pogrzebowego
Chcąc mieć pewność, że wszystkie życzenia rodziny osoby zmarłej są możliwe do zrealizowania, warto zdecydować się na usługi pogrzebowe profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Jego pracownicy nie tylko szybko wyjaśnią, co jest dopuszczalne w zgodzie z polskim prawem, ale też pomogą w przygotowaniu każdego z elementów pochówku. Będą wsparciem przy wypełnianiu wszystkich formalności.
Dom pogrzebowy może także zaproponować obsługę przez Mistrza Ceremonii oraz przygotować mowę pogrzebową, w której będzie można przedstawić wspomnienia związane z osobą zmarłą. Taka mowa może opierać się na standardowych wzorach, może być też dostosowana do życzeń rodziny osoby zmarłej, która będzie chciała jeszcze w ten dodatkowy sposób upamiętnić i pożegnać kogoś bliskiego. Profesjonalny dom pogrzebowy Praga Południe ma w swojej ofercie także wieńce i kwiaty, czyli elementy, które mogą się wydawać mniej istotne w kontekście organizacji pogrzebu, jednak nadają mu wyjątkowej oprawy i dodają elegancji oraz dostojności.