Dom i ogród, Lifestyle, Technologie

Jak wykorzystać automaty zmierzchowe?

-2020-07-20

Oświetlenie inteligentne to nie tylko zdalne sterowanie, ale również automatyka. Dzięki niej, system w dużej mierze pracuje bez udziału użytkownika końcowego. Jest to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu automatów zmierzchowych.

Pełnią one niezwykle ważne funkcje zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i na obszarach produkcyjnych czy też w pomieszczeniach biurowych. Automaty często stosowane są na zewnątrz – np. w ogrodach, parkingach i na podjazdach. Warto dokładnie przyjrzeć się ich zastosowaniu, a także przeanalizować budowę oraz sposób działania tych elementów.

Co to jest automat zmierzchowy?

Automaty nazywane są również czujnikami bądź włącznikami zmierzchowymi. Każde z tych określeń wskazuje na urządzenie będące łącznikiem elektrycznym, który włącza i wyłącza inne sprzęty w zależności od natężenia światła. Jest ono analizowane za sprawą wbudowanego fotorezystora – jeśli natężenie oświetlenia spada, dochodzi do wzrostu rezystancji, co zaś prowadzi do uruchomienia przekaźnika i doprowadzenia energii elektrycznej do obwodu. W odwrotnej sytuacji, gdy poziom natężenia wzrasta, rezystancja czujnika maleje, przez co prąd jest odcinany.  Automaty zmierzchowe są najczęściej stosowane do sterowania oświetleniem.

Tak rozumiana automatyka zdecydowanie ułatwia obsługę wielu systemów. Wpływa również na efektywniejsze, a co za tym idzie też oszczędniejsze, wykorzystanie energii elektrycznej. Użytkownicy końcowi mogą czerpać z tego wiele korzyści – zarówno finansowych, jak i związanych z wygodą czy też oszczędnością czasu.

Zastosowanie automatów zmierzchowych

Jak już zostało wspomniane, omawiane czujniki najlepiej sprawdzają się do sterowania oświetleniem. Znaleźć można je w domach, mieszkaniach i w wielu innych miejscach.

  • Oświetlenie domu na zewnątrz – automaty zmierzchowe pozwalają zwiększyć poziom bezpieczeństwa poprzez sterowanie lampami zamontowanymi przy drzwiach wejściowych, na podjeździe oraz przy furtce. Uruchamiają się one zaraz po zmierzchu, a ich praca kończy się po wschodzie słońca.
  • Sterowanie oświetleniem ogrodu – spełnia kilka funkcji. Włączniki zmierzchowe zadbają o dekorację terenu zielonego, sprawdzą się podczas rodzinnych spotkań i różnych imprez, a także zagwarantują należytą ochronę i dobre warunki do działania zewnętrznego monitoringu.
  •  Oświetlenie domu wewnątrz – automaty sprawdzą się w salonie, sypialni czy też w pokoju dziecięcym. Konieczny będzie jednak dobór odpowiednich modeli oraz instalacja w miejscu dobrze nasłonecznionym.
  • Inteligentne oświetlenie materiałów reklamowych – mowa tu między innymi o banerach, witrynach sklepowych, a także neonach i dużych billboardach. Dzięki automatom, będą one zawsze widoczne.
  • Oświetlenie w biurach i halach produkcyjnych – czujniki to gwarancja tego, że energia elektryczna nie będzie marnotrawiona. To z kolei przekłada się na realne oszczędności.

Jak wybrać automat zmierzchowy?

Sprawna realizacja kluczowych funkcji będzie możliwa oczywiście po wyborze czujników o odpowiedniej charakterystyce i parametrach. Na co dokładnie warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj automatu. Główny podział tych urządzeń wskazuje na dwa modele – wyłączniki zmierzchowe z sondą zewnętrzną i zamontowaną wewnątrz urządzenia.
  • Sterowanie. Większość automatów dysponuje potencjometrem, za pomocą którego użytkownik może opóźnić lub przyspieszyć ich załączenie/wyłączenie.
  • Montaż. W zależności od modelu czujnika, może być natynkowy lub na szynie.
  • Maksymalne obciążenie. Podawane jest w amperach (natężenie prądu na styku) lub w wartościach mocy konkretnego źródła światła (halogenów, żarówek tradycyjnych, LED etc.). Należy pamiętać, że są to wskazania orientacyjne. 
  • Wykonania dedykowane. W przypadku automatów zmierzchowych produkcji F&F występują modele z oznaczeniem LED w nazwie. Są to urządzenia fabrycznie  przystosowane do współpracy z oświetleniem LED, które podczas załączania generuje impuls prądowy mogący  uszkodzić przekaźnik klasycznego automatu zmierzchowego.

Uwagę warto zwrócić również na próg zadziałania czujnika oraz stopień ochrony IP –  zwłaszcza gdy automat ma być wykorzystywany na zewnątrz. Analiza tych kwestii pozwoli wybrać urządzenie, które poprawi poziom bezpieczeństwa, zwiększy wygodę codziennego życia, a także sprawi, że energia elektryczna będzie wykorzystywana w sposób efektywny.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa