Biznes, Technologie

Maszyny do wyburzania budynków i ścian

-2020-07-22

W przypadku każdej budowy czy remontu – żeby móc zacząć konkretne prace nad rozbudową – trzeba najpierw dokładnie przygotować teren. Często wiąże się to z koniecznością wyburzenia niektórych ścian, a czasem nawet i całych budynków.

Momentami łatwiej jest zburzyć stary i zaniedbany obiekt i zacząć jego budowę od nowa niż podejmować się prób jego generalnego remontu. Potrzebne do tego będą jednak specjalistyczne sprzęty. Nie ma potrzeby inwestowania w zakup nowych urządzeń – zwłaszcza, jeśli w planie jest tylko ta jedna budowa. Warto w takiej sytuacji rozważyć wynajem maszyn budowlanych, w tym właśnie tych, które będą służyć do wyburzenia ściany czy całego budynku.

Młoty wyburzeniowe

Jednym z pierwszych urządzeń, które przydadzą się do rozbiórki, jest młot wyburzeniowy. To narzędzia o dużej mocy i energii udaru, dzięki czemu poradzą sobie z każdą ścianą. Wyposażone są w silnik elektryczny i trwałe, specjalistyczne dłuto. Dobrze sprawdzają się między innymi przy kuciu betonu oraz przy przygotowywaniu miejsc pod instalacje. W przypadku konieczności wyburzenia dużych powierzchni, warto wynająć taki młot wyburzeniowy, który będzie zamontowany do koparki, co dodatkowo zwiększa jego możliwości oraz zasięg prac.

Koparki i koparko-ładowarki

Chyba można ze spokojem stwierdzić, że właśnie różnego rodzaju koparki są jednymi z najczęściej wykorzystywanych maszyn na wielu budowach. A to dzięki ich różnorodnemu zastosowaniu i szerokiemu wachlarzowi prac, do których ten sprzęt można wykorzystywać. Sprawdzają się bowiem między innymi do przekopywania czy wyrównywania terenu – a właśnie to przy wyburzaniu budynków może być bardzo istotną funkcją. Koparki można wykorzystywać także do robienia wykopów, na przykład jako element przygotowania terenu pod konkretne instalacje. Przydają się także przy wysypywaniu i utwardzaniu dróg, czy robieniu wykopów pod fundamenty, baseny lub szamba.

Decydując się na wynajem takiej maszyny, warto wziąć pod uwagę, jak duża jest budowa, na jakim terenie jest prowadzona i jak duży jest zakres prac, który maszyna ma wykonać. Od tego będzie zależało, jaki model koparki sprawdzi się najlepiej. Można wybrać między innymi minikoparki, koparko-ładowarki, koparki kołowe lub gąsienicowe.

Uprzątnięcie terenu po wyburzeniu

Łatwo przewidzieć, że po zakończeniu całego procesu wyburzania ścian lub budynków, zostanie sporo gruzu i śmieci budowlanych, które trzeba nie tylko odpowiednio składować, ale też wywieźć we właściwe miejsce. Nie nadają się one do wyrzucenia razem z odpadami komunalnymi. Czyli nie można sobie pozwolić na to, żeby wyrzucić je po prostu do pobliskiej wiaty śmietnikowej. Dlatego sposób na gromadzenie odpadów na budowie też trzeba odpowiednio zaplanować.

Najlepszym i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajem kontenerów. Bez problemu można je ustawić w różnych miejscach na budowie, są bowiem wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Można się zastanowić nad tym, jaki rozmiar kontenera sprawdzi się najlepiej – a to będzie zależeć głównie od rozmiarów wyburzanych ścian i budynków. Jeśli będzie to tylko stosunkowo niewielki element, na przykład przy remoncie mieszkania w bloku, może się okazać, że wystarczą torby Big Bag, które zajmują niewiele miejsca, ale mają pojemność metra sześciennego. Jeśli w planie jest wyburzenie dużego obiektu, warto zdecydować się na odpowiedniej wielkości kontenery. Firma, która zajmuje się ich wynajmem, zapewnia także późniejszy transport i wywiezienie śmieci.

Profesjonalna pomoc przy budowie

Decydując się na wynajem maszyn budowlanych warto skorzystać z usług fachowej firmy. Jej pracownicy będą mogli podpowiedzieć, które maszyny przydadzą się najlepiej. Wezmą pod uwagę zakres i prac, ale też terminy i przewidywany czas realizacji tej inwestycji. Do każdego sprzętu, który oferują, zapewniają także obsługę przez profesjonalnego operatora. Zatem klient, który chce wypożyczyć tego typu maszyny nie musi się obawiać, czy znajdzie w otoczeniu kogoś, kto będzie potrafił je obsługiwać. Na dodatek wszystkie sprzęty są w pełni sprawne i mają ważne badania techniczne.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa