Dom i ogród, Lifestyle, Zdrowie i uroda

Ćwiczenia w pracy – co robić przy biurku?

-29 lipca, 2020

Spędzanie ośmiu lub więcej godzin przy biurku nie jest korzystne dla zdrowia. I choć często trudno zmienić pracę na bardziej aktywną, zawsze możemy zadbać o to, aby regularnie się ruszać. Także siedząc przed komputerem.

Zanim zaczniecie zastanawiać się nad tym, gdzie u Was w biurze znajdzie się miejsce na mini-siłownię, pragniemy podkreślić, że wcale jej nie potrzebujecie. Co więcej, nie musicie nawet zabierać ze sobą przyrządów, takich jak hantle czy taśmy rozciągające. Wiele bowiem zrobicie na krześle przy biurku.

Dlaczego warto ćwiczyć w pracy?

Choć niektórym może się wydawać, że siedząca praca wcale nie jest męcząca pod względem fizycznym, rzeczywistość prezentuje się zgoła inaczej. Po 8-10 godzinach spędzonych przy biurku możemy odczuwać zmęczenie zbliżonego do tego, co czuje pracownik fizyczny. Jakim cudem?

Wszystko wynika z obciążenia, jakiemu poddawany jest kręgosłup, a także mięśnie i stawy podczas wielogodzinnego bezruchu. Nawet jeśli jest przerywany przez powtarzające się czynności związane z pisaniem na klawiaturze czy też podpisywaniem dokumentów. Na jakie dolegliwości może narazić taka praca?

  • Bóle kręgosłupa
  • Zespoły bólowe kończyn górnych – między innymi zespół cieśni nadgarstka i łokieć tenisisty
  • Bóle kolan i obręczy biodrowej
  • Obrzęki stóp i podudzi
  • Kurcze mięśni.

To tylko kilka wybranych przykładów na to, z czym może wiązać się brak ruchu. Żeby temu zapobiec, należy postawić na aktywność. Choćby w ograniczonym zakresie. Szczególnie istotne będą ćwiczenia na kręgosłup oraz kończyny górne.

Jak ćwiczyć w pracy?

Aktywacja partii mięśniowych będzie możliwa bez wykorzystania specjalistycznych przyrządów czy też różnego rodzaju akcesoriów. Warto postawić przede wszystkim na ćwiczenia rozciągające oraz izometryczne. Nie wymagają one zbytniego wysiłku. Są również szybkie i łatwe do wykonania. Poniżej kilka przykładów.

  • Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Gdy siedzicie na krześle, napnijcie mięśnie brzucha i w tym samym czasie wykonajcie kilka skłonów w bok. Raz w prawą, raz w lewą stronę. Drugie ćwiczenie polega na wyprostowaniu i podniesieniu jednej nogi, a także wykonywaniu nią niewielkich kółek. Wszystko przy napiętych mięśniach brzucha.
  • Ćwiczenia na kręgosłup. Jedno z nich polega na przyciąganiu rękoma kolana do tułowia. Wystarczy napiąć mięśnie i wytrzymać w tej pozycji kilka sekund. Następnie to samo zróbcie z drugim kolanem. Kilka powtórzeń wystarczy. Następnie usiądźcie nieco bliżej biurka (mniej więcej w połowie krzesła) i unieście w górę kolana na kilka sekund. Powtórzcie to kilka razy.
  • Ćwiczenia z krzesłem obrotowym. Doskonale nadaje się do skrętów ciała. Usiądźcie prosto, złączcie kolana oraz stopy, a następnie chwyćcie krawędź biurka i obracajcie fotelem na boki.
  • Przysiady. Stańcie przed krzesłem (miejcie je za sobą) i ustawcie nogi w rozkroku na szerokość bioder. Róbcie przysiady do poziomu krzesła, jednak na nim nie siadajcie. W zależności od możliwości, zróbcie od 5 do 10 powtórzeń.

Boli Cię kręgosłup? Postaw na trening personalny!

Proste ćwiczenia wykonywane w pracy pozwalają rozluźnić mięśnie i zmniejszyć obciążenie kręgosłupa. Jeśli jednak zależy Wam na treningu kompleksowym, który pozwoli uporać się z chronicznym bólem kręgosłupa, powinniście zainteresować się korzyściami, jakie zapewnia trener personalny.

Przygotuje on zindywidualizowany program treningowy, który skupi się na konkretnym problemie – w tym przypadku bólu kręgosłupa. Wszelkie ćwiczenia są w pełni bezpieczne, a ich wykonywanie pod okiem specjalisty zagwarantuje zdumiewające efekty. Oczywiście ćwiczenia na kręgosłup nie muszą być jedynymi, na jakie się zdecydujecie. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć plan treningowy o czynności mające przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej czy też wzmocnić odporność organizmu.

Trening w pracy i po niej to najlepszy sposób na to, aby zachować formę oraz uniknąć wielu problemów z kręgosłupem czy też z mięśniami. Nawet jeśli Wasza praca ma charakter siedzący.

Źródło: Wytwórnia Sylwetki – treningi personalne