Lifestyle, Zdrowie i uroda

Kiedy lekarz zleci badanie USG Dopplera aorty brzusznej?

-2020-07-13

Każdy chce się czuć zdrowo, nie odczuwać bólu czy dyskomfortu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Zdarzają się nam różnego rodzaju choroby i schorzenia. Ważne jednak, aby w porę wykrywać wszelkie nieprawidłowości, by móc odpowiednio wcześnie zacząć właściwe leczenie. Dzięki temu będzie można szybko wrócić do normalnego funkcjonowania. Jednym z badań, które może w tym pomóc, jest USG Dopplera aorty brzusznej.

Czym jest USG Dopplera?

Badanie to wykorzystuje tak zwany efekt Dopplera. Dzięki obserwacji długości fali ultradźwiękowej, która odbija się od naczyń krwionośnych można ocenić przepływ krwi w żyłach i tętnicach. W ten sposób diagnosta sprawdza, czy u pacjenta występują jakiekolwiek zakrzepy, zastoje, tętniaki czy torbiele. Lekarz prowadzący badanie może zweryfikować czy i w jakim miejscu dochodzi do zwężeń naczyń krwionośnych i jak bardzo poważna jest to dolegliwość u danego pacjenta.

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej jest zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne, nie sprawia żadnych problemów pacjentom. Mogą się mu poddać zarówno dorośli, jak i dzieci, również kobiety w ciąży i karmiące. Nie muszą więc czekać do porodu lub zakończenia laktacji – jeśli tylko pojawi się jakieś podejrzenie wystąpienia problemów z aortą brzuszną, również powinny poddać się takiemu badaniu.

Dla kogo odpowiednie jest USG Dopplera aorty brzusznej?

Można wymienić kilka grup ryzyka obejmujące osoby, które powinny zgłosić się na badanie USG Dopplera aorty brzusznej. Jedną z nich są pacjenci, którzy w swoich rodzinach mają już stwierdzone problemy związane z nieprawidłowościami w przepływach krwi w naczyniach krwionośnych, w tym – z tętniakiem aorty. Miażdżyca i schorzenia z nią związane mogą być bowiem uwarunkowane genetycznie.

Kolejną grupą, która powinna brać pod uwagę badanie USG aorty brzusznej są osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Nawet jeśli nie odczuwają żadnych objawów sugerujących problemy z naczyniami krwionośnymi. Z wiekiem podobne trudności mogą rozwijać się stosunkowo szybko, a wcześnie wykryte podczas profilaktycznego badania, pozwolą na sprawne wdrożenie odpowiedniego leczenia i wyeliminowanie problemu. Wskazaniem do badania USG Dopplera aorty brzusznej są także bóle pleców i kręgosłupa, które jednocześnie nie mogą być powiązane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Wizyta w gabinecie USG jest zalecana także w przypadku wykrytego tętniaka, by móc ocenić jego dokładne umiejscowienie oraz rozmiary.

Jak się przygotować do badania USG Dopplera aorty brzusznej?

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej wymaga od pacjenta uprzedniego przygotowania. Zaleca się, by osoba, która ma się poddać badaniu, była na czczo, czyli nie spożywała posiłków przez około sześciu godzin przed planowaną wizytą. Dzień przed wskazana jest dieta lekkostrawna, warto też zażyć kapsułki na wzdęcia w dzień przed oraz tego samego dnia, co badanie. Na dodatek, na godzinę przed badaniem, nie wolno palić papierosów, ani żuć gumy. Podczas badania należy odsłonić brzuch, warto więc pomyśleć o wygodnej odzieży, która to ułatwi.

Jak przebiega Doppler aorty brzusznej?

Pacjent, po przyjściu do gabinetu, w pierwszej kolejności odpowiada na pytania zadane przez lekarza. W trakcie tego wywiadu diagnosta chce dowiedzieć się, czy pacjent jest obciążony genetycznie problemami związanymi z aortą brzuszną, na jakie dolegliwości się uskarża i jak długo to już trwa. Następnie pacjent proszony jest o położenie się na leżance i odsłonięcie brzucha.

Za pomocą aparatu ultrasonograficznego lekarz sprawdza aortę brzuszną, ocenia jej morfologię oraz przepływy, bada także tętnice biodrowe. W przypadku wykrytego tętniaka może w ten sposób sprawdzić jego rozmiary i przepływy, a także to, czy występują skrzepliny w jego obrębie. Badanie USG pozwala również zaobserwować, czy tętniak obejmuje tętnice biodrowe i ich rozwidlenie. Diagnosta może sprawdzić także wszelkie występujące zmiany miażdżycowe. Tak dokładne i kompleksowe badanie pomoże w podjęciu decyzji, jakie kroki należy poczynić w kierunku dalszego postępowania, tj. czy wymagane jest leczenie farmakologiczne, czy może zalecana jest wizyta u kolejnego specjalisty.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa