Zdrowie i uroda

USG barku – wykonaj w razie bólu

-2021-08-15

Zdarza się, że pacjenci próbują przeczekać ból stawu tłumacząc sobie, że to nic groźnego. A przecież ból to sygnał organizmu, że coś jest nie w porządku. Dlatego tak ważne jest szybkie wykonanie badań i postawienie diagnozy, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie, które przyniesie ulgę. Dokładnie tak samo jest w przypadku bólu stawu barkowego. Lepiej go nie bagatelizować i możliwie jak najszybciej wykonać USG.

Dlaczego warto wykonać USG barku – co może wykazać?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie dlaczego bark boli. Przyczyn może być wiele. Wynika to z faktu, że staw barkowy jest najbardziej niestabilnym stawem w całym ludzkim ciele. Wynika to głównie z zakresu jego ruchów i funkcji jakie pełni. Tak szerokie spektrum ruchów w różnych płaszczyznach sprawia, że staw barkowy musi być elastyczny, a jego budowa i brak stabilności bezpośrednio z tego wynikają.

W przypadku badań diagnostycznych szkieletu czy stawów wielu lekarzy stawia na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. O ile w przypadku podejrzenia złamania jest to dobre postępowanie, o tyle gdy mamy do czynienia z delikatnymi strukturami stawów, również stawu barkowego, zdecydowanie lepiej sprawdzi się badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono nie tylko zbadać staw w czasie rzeczywistym, ale przede wszystkim daje możliwość obserwowania wszystkich jego struktur – ścięgien, mięśni, więzadeł także w czasie ruchu. Takiej opcji nie mamy przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego. Dodatkowo badanie USG stawu jest znacznie mniej szkodliwe dla organizmu niż RTG i można wykonywać go dowolną liczbę razy, bez jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych. A co właściwie można wykryć przy pomocy badania USG barku?

Dzięki specyfice badania USG doskonale widoczny jest również płyn stawowy. W czasie USG barku lekarz ocenia stan ścięgna głowy ramienia, a następnie poddaje analizie ewentualne nieprawidłowości związane z płynem stawowym zlokalizowanym wokół ścięgna. Na dalszym etapie badania lekarz dokładnie ocenia powierzchnię głowy kości ramiennej, ścięgna stożka rotatorów. Tym samym można wykryć zarówno zerwanie czy naderwanie ścięgien, problemy z mięśniami, czy uszkodzenie głowy kości ramiennej, które często występuje przy urazach barku. Ponadto uwidaczniają się też wszelkiego rodzaju stany zapalne mogące wywoływać ból w obrębie stawu. Tym samym badanie USG stawu barkowego powinno być pierwszym krokiem przy długotrwałym lub silnym bólu barku.

Kiedy należy zgłosić się na USG barku?

Występowanie urazów i stanów zapalnych stawu barkowego nie jest wcale rzadkością. Wynika to przede wszystkim z dużej niestabilności tego stawu, o czym już wspomnieliśmy. Jednak jak rozpoznać, że nadszedł odpowiedni moment na wykonanie badania USG barku? Ból, zwłaszcza silny, promieniujący lub długotrwały, są najważniejszymi i podstawowymi wskazaniami do przeprowadzania badania USG tego stawu. Jeżeli doszło lub mamy podejrzenia, że mogło dojść do urazu, kontuzji czy przeciążenia stawu to również jest to czynnik skłaniający do poddania się badaniu USG barku.

Kolejnymi istotnymi sygnałami ze strony stawu barkowego mogącymi sugerować jego nie najlepszy stan jest uczucie tarcia w jego obrębie oraz przeskakiwanie i “trzeszczenia” w czasie wykonywania ruchów. Sztywność barku i zmniejszona ruchomość to również częsty objaw problemów zdrowotnych, który powinien skłonić do zgłoszenia się na USG stawu.

Innymi wskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego barku, które wskazują lekarze są zwapnienie stawu barkowego, stany zapalne, choroby reumatyczne, zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego. Dotyczy to podejrzenia tych schorzeń, a także kontroli postępów leczenia. Jeżeli staw barkowy był poddawany leczeniu operacyjnemu to również jest to istotne wskazanie do regularnego wykonywania badania USG.

Nie warto czekać aż dolegliwości staną się niemożliwe do zniesienia. Słuchajmy sygnałów, jakie daje nam nasz organizm i zgłośmy się na badanie USG barku, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy.

źródło: gabinetusg.com.pl – badania USG Warszawa