Dom i ogród

Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim w bloku

-2022-01-27

Kuchnia w stylu skandynawskim od dawna kradnie serca kolejnych miłośników minimalizmu. Nic dziwnego, styl skandynawski w kuchni – to jasne barwy i naturalne wykończenia, a przy tym niezwykła funkcjonalność i wygoda. Jak urządzić nowoczesną kuchnię w stylu skandynawskim w bloku? Podpowiadamy!

Styl skandynawski w kuchni. Jasna kolorystyka i dużo światła

W kuchni skandynawskiej dominują jasne kolory, i to zarówno w meblach, jak i w dodatkach. Ta chłodna kolorystyka sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości, co może ucieszyć posiadaczy niewielkich kuchni w małych mieszkaniach w bloku. Ponadto Skandynawowie nie potrzebują wielu sprzętów kuchennych i dodatków, a do codziennego przygotowywania posiłków używają gustownych i praktycznych akcesoriów do kuchni.

Ważnym elementem kuchni w stylu skandynawskim jest światło, zarówno to sztuczne, jak i dzienne. Pamiętajmy, że im mniejsza kuchnia, tym lepiej powinna być oświetlona. Dlatego, decydując się na wystrój kuchni rodem ze Skandynawii, powinniśmy zarezerwować sobie trochę czasu na poszukiwanie odpowiednich punktowych lamp kuchennych. Jeżeli nam to nie przeszkadza, możemy też zrezygnować z zasłon. Dzięki temu ładnie wyeksponujemy okno i wpuścimy do kuchni skandynawskiej przyjemne promienie słoneczne.

Mała i przytulna kuchnia skandynawska w bloku

W kuchni spędzamy nawet do kilku godzin tygodniowo. Posiadacze kuchni w bloku wiedzą dobrze, że przyjmowanie gości w niewielkim pomieszczeniu nie należy do najłatwiejszych. Mała kuchnia w bloku nie musi jednak oznaczać rezygnacji ze spędzania wspólnego czasu z domownikami i przyjaciółmi. 

Urządzając w bloku małą kuchnię w stylu skandynawskim, zwróćmy szczególną uwagę na dobór mebli kuchennych. Mieszkańcy Północy przywiązują dużą wagę do detali, a wybierane przez nich kuchenne szafki są optymalnie zagospodarowane i wygodne. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie w nowoczesnej kuchni skandynawskiej mebli modułowych. Z nich stworzymy funkcjonalną, ale i otwartą przestrzeń użytkową gotową do przyjmowania gości. Kuchenne meble systemowe pomogą też uporządkować wszystkie drobiazgi i ukryć sprzęty, których nie chcemy trzymać na blacie kuchennym. Możemy wybrać meble modułowe w zabudowie w kształcie liter U lub L lub w układzie liniowym, z klimatycznymi szafkami kuchennymi stojącymi i wiszącymi

Biała kuchnia w stylu skandynawskim z kolorem w bloku

Prosta forma, minimalizm i przemyślany układ mebli kuchennych – właśnie za to Polacy pokochali styl skandynawski. Dodatkowym atutem skandynawskich aranżacji kuchni jest jasna, najczęściej pastelowa kolorystyka mebli. Biel, szarość i beż to najczęściej wybierane warianty mebli modułowych w kuchni skandynawskiej. Jeżeli jednak lubisz żywsze kolory, to nie musisz się ograniczać wystarczy wybrać dodatki w bardziej nasyconych kolorach, np.: żółtą lampę i czarne dodatki ułożone na kuchennym blacie. Ważne, żeby ciemne kolory nie przytłoczyły wnętrza.

Obawiasz się, że jasne meble kuchenne nie są w twoim guście? Jest na to rada – wybierz jasne szafki wiszące i ciemnoszare szafki kuchenne stojące, zyskasz ciekawą alternatywę dla białych mebli kuchennych. W stylu skandynawskim dominuje prostota, dlatego pamiętaj, że fronty szafek powinny być utrzymane w tej samej tonacji. Możesz wybrać gładkie fronty lub delikatnie frezowane fronty przeznaczone dla kuchni modułowej.

Ciekawe aranżacje kuchni stylu skandynawskim, idealne także do nowej kuchni w bloku, znajdziesz w katalogach znanych producentów polskich mebli.