Biznes

Cel prezentacji a sposób jej przedstawienia

-2020-07-21

Czy wiesz, że codziennie powstaje ponad 30 milionów prezentacji na całym Świecie? To prawie tyle ile wynosi liczba obywateli naszego kraju. Ciekawe ile prezentacji jest przemyślanych i zarazem atrakcyjnych dla odbiorców. Do tego dochodzi jeszcze sposób przedstawienia multimedialnego przekazu. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było uznać prezentację za dobrą? Czy program lub aplikacja, której użyjesz do jej przygotowania ma znaczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak tworzyć logiczne i ciekawe prezentacje multimedialne oraz w jaki sposób właściwie je omawiać.

Misja prezentacji multimedialnej

Każda prezentacja czy przemowa muszą mieć określony cel. Pamiętaj, że absorbując uwagę widowni, zabierasz im cenny czas. Im więcej chcesz go zabrać, tym więcej wartościowych informacji powinieneś dać im w zamian. Nie jest to jednak proste. Nie wystarczy zebrać w jednym miejscu wartościową wiedzę i w nijaki sposób podać ją odbiorcom. Trzeba ich na tyle zaintrygować, aby mimowolnie chłonęli informacje. Musisz więc jasno określić cel prezentacji na który składa się: wiedza o słuchaczach, misja prezentacji oraz jej temat. Zastosuj się do poniższych punktów i zbuduj swoją prezentację na solidnych podstawach.

  1. Zastanów się kim są Twoi odbiorcy, jaki jest ich stosunek do tematu i jaką mają wiedzę o zagadnieniach, które będziesz omawiał.
  2. Pomyśl, w jaki sposób Twoja prezentacja multimedialna przyczyni się do pogłębienia wiedzy lub rozwiązania problemów adresatów. Co będą mogli zrobić z usłyszanymi informacjami?
  3. Określ główne pytanie, którego odpowiedź będzie jasno wybrzmiewała z prezentacji.

Treść prezentacji multimedialnej i sposób przekazywania informacji

Wybór treści, które chcesz przekazać decyduje o wyższości przekazu specjalisty nad ogólnymi informacjami, dostępnymi dla każdego. To właśnie selekcja wartościowej wiedzy jest kluczowa. Następnym etapem jest spójne i logiczne uporządkowanie informacji. Jednocześnie pamiętaj, aby jak najczęściej nawiązywać do odpowiedzi na główne pytanie całej prezentacji multimedialnej. Nie zapominaj o dobrym, zachęcającym wstępie, porządkującym całe przemówienie oraz podsumowującym zakończeniu.

To w jaki sposób opowiadasz o wybranych zagadnieniach świadczy o Twoich kompetencjach i obyciu. Niestety, często osoby posiadające specjalistyczną wiedzę nie potrafią jej właściwie przekazać. Efektem jest znużenie widowni i brak zainteresowania nawet bardzo ważnym tematem. Na szczęście można wyćwiczyć swoje umiejętności publicznego zabierania głosu. Na co zwrócić uwagę?

  • Ton, modulacja i emisja głosu. Nudnym, jednostajnym przemowom mówimy stanowcze nie! Głos to podstawowe narzędzie mówcy. Jeśli potrafisz właściwie go używać, przysporzy Ci zachwyconych Twoją prezentacją klientów.
  • Oddech i gospodarowanie nim podczas prezentacji. Twój oddech powinien być spokojny i opanowany.
  • Przerwy podczas mówienia. Zwracają one uwagę adresatów prezentacji multimedialnej na ważne kwestie, nad którymi trzeba się zastanowić, a także pokazują pewność siebie mówcy, co jest dobrze odbierane przez słuchaczy.

Programy do tworzenia pokazów multimedialnych

Obecnie, na rynku jest dostępnych wiele programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. Ich wybór ma znaczenie! W zależności od wybranego sposobu przedstawienia informacji: interaktywnego, graficznego, za pomocą mapy myśli lub plików wideo powinieneś zdecydować się na najlepiej pasujący program.

  • Prezentacje powerpoint są najbardziej popularne i cenione wśród społeczeństwa. Świetnie nadają się do prezentacji biznesowych. Nieustanne wzbogacanie programu MS Office o nowe funkcje stawia omawiany program w czołówce tych najchętniej wybieranych.
  • Prezentacje Prezi służą tworzeniu pokazów tak zwanych map myśli. Nie wymagają one znajomości języków programowania ale są trudniejsze w obsłudze, niż prezentacje powerpoint.  
  • Prezentacje w Adobe Animate są zarezerwowane dla profesjonalistów i profesjonalistów. Można w nich wyczarować naprawdę imponujące animacje oraz interakcje.

Podsumowując, aby prezentacja multimedialna została uznana za dobrą powinna być ciekawa, logiczna, wartościowa i atrakcyjna wizualnie. Od celu prezentacji, jej treści, umiejętności i pomysłu na jej stworzenie zależy wybór programu lub aplikacji. Sposób omawiania prezentacji pozwala widowni ocenić profesjonalizm mówcy i wpływa na zainteresowanie prezentacją lub jego brak. Jak widzisz, aby stworzyć naprawdę dobrą, robiącą wrażenie prezentację multimedialną potrzeba dużo czasu i wielu umiejętności. Oddeleguj to zadanie specjalistom!

Źródło: Tworzenie prezentacji – tworzenie prezentacji w Power Point