Dom i ogród, Lifestyle, Technologie

Inwestycja w systemy fotowoltaiczne – kiedy się zwróci?

-2020-07-20

Przed przejściem na odnawialne źródła energii należy przeprowadzić dokładną analizę opłacalności całej inwestycji. Musi ona uwzględnić wszystkie koszty, a także potencjalne korzyści finansowe, na jakie może liczyć odbiorca końcowy. Bez tego nie warto podejmować żadnych decyzji.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Choć proekologiczny aspekt obsługi paneli fotowoltaicznych jest podnoszony bardzo często (i słusznie), wielu zainteresowanych tą technologią skupia się przede wszystkim na kwestiach finansowych. Trudno się dziwić, w końcu ceny prądu cały czas rosną. Tego typu instalacje pozwalają zabezpieczyć się na przyszłość i znacząco zredukować opłaty za energię elektryczną. Z tej możliwości korzystają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i firmy oraz gospodarstwa rolne.

Wizja taniego prądu wydaje się niezwykle kusząca. Jednak zanim rachunki przestaną być problemem, trzeba ponieść pewne wydatki. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? To oczywiście zależy od jej mocy, jakości oraz wydajności użytych komponentów, a także warunków montażowych.  

Kiedy odzyskam pieniądze przeznaczone na panele fotowoltaiczne?

 Trudno wskazać jednoznacznie, ile czasu musi minąć, by zainwestowana kwota zwróciła nam się w postaci niższych kwot rachunków za energię elektryczną. Kierować musimy się obliczeniami teoretycznymi, bowiem wpływ na wydajność systemu ma wiele czynników, które opiszemy w dalszej części tekstu.

Obecnie za 1 kWh energii zapłacić musimy od 0,57 do 0,67 zł w zależności do oferty dystrybutora. Na potrzeby naszych wyliczeń uśrednijmy więc tę kwotę do 0,6 zł. Teraz może założyć, że decydujemy się na instalację skierowaną na południe, której moc wynosi 5 kWp. W praktyce będzie jednak nieco niższa, ponieważ należy uwzględnić straty związane z temperaturą, warunkami pogodowymi, kątem padania promieni słonecznych itd. Wszystko to sprawia, że instalacja ta będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować około 5000 kWh energii. Należy pamiętać, że z zakładu energetycznego możemy odebrać 80% niewykorzystanej nadwyżki energii. Przy pominięciu autokonsumpcji, możemy założyć: 

5000 * 0,6 = 3000 

Taką kwotę jesteśmy w stanie zaoszczędzić przez rok. Idąc dalej, możemy wywnioskować, że początkowa inwestycja zwróci nam się po około 6-9 latach. Oczywiście nadal trzeba mieć na uwadze fakt, iż są to wyłącznie obliczenia teoretyczne. Dużo zależy bowiem od zapotrzebowania na energię, autokonsumpcji oraz ulg i dofinansowań, z których możemy skorzystać.

Jak przyspieszyć zwrot inwestycji?

 Wiele decyzji podjętych na etapie planowania zakupu instalacji fotowoltaicznych pozwala znacznie skrócić okres, po którym początkowe wydatki się zwrócą. Z czego więc warto skorzystać i na co należy zwrócić uwagę?

  • Dofinansowanie. W 2019 roku wprowadzona została ulga termomodernizacyjna, która uprawnia do zwrotu nawet 9500 zł z tytułu wydatków poniesionych za montaż instalacji fotowoltaicznych. Nadal korzystać można z rządowego programu „Mój Prąd”, w ramach można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 5 000 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych). Program ten dotyczy instalacji o mocy 2-10 kWp. 
  • Analiza. Wydatki poniesione na zakup i montaż paneli zwrócą się szybciej, jeśli dobierzemy je w odpowiedni sposób. Należy przeprowadzić analizę zapotrzebowania na energię i specyfiki miejsca, w którym instalacja ma się znaleźć. Wszystko to pozwoli zmaksymalizować efektywność całego systemu.

Dzięki odpowiedniemu planowaniu, za które odpowiadają specjaliści, a także skorzystaniu z pomocy finansowej, inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się o wiele szybciej. A po tym okresie tylko zyskujemy. Warto więc do całego tematu podejść na spokojnie, bez podejmowania pochopnych decyzji.

Źródło: Inverter – instalacja fotowoltaiczna