Technologie

Wynajem maszyn budowalnych — sposób na oszczędności w firmie budowlanej

-2022-10-25

Maszyny budowlane znacząco przyspieszają realizację prac na budowie. Na większych placach są nieodzowne do realizacji określonych robót. Jednocześnie nie trzeba posiadać ich na własność, żeby wykorzystać je na prowadzonym placu budowy. Doskonałym rozwiązaniem jest wynajem maszyn budowlanych. 

Maszyny na budowie

W zależności od zakresu prowadzonych prac na budowie potrzebne będą różnorodne maszyny. W pracach przygotowawczych sprawdzą się koparki, ładowarki czy koparko-ładowarki zarówno w wersjach z napędem 4×4, jak i gąsienicowych. Urządzenia te dostępne są także w wersjach mini — jako minikolarki i miniładowarki. Maszyny te mogą być wykorzystane w pracach polegających na niwelacji terenu, usunięciu humusu, wszelkiego rodzaju wykopach między innymi pod fundamenty, budynki, baseny, szamba, stawy, a także do wykonania wykopów liniowych pod różnego rodzaju sieci, w tym wodociągowe czy kanalizacyjne.  Ładowarki będą niezbędne do szybkiego usunięcia dużych ilości ziemi i przeniesienia ich na samochody transportowe w celu wywiezienia z placu. 

Na budowie mogą przydać się także wiertnice do wykonania odwiertów pod wszelkiego rodzaju słupy, wózki teleskopowe do bezpiecznego prowadzenia prac na wysokościach, wózki widłowe do przewożenia ciężkich materiałów budowlanych czy młoty wyburzeniowe do prac rozbiórkowych. 

Jakie maszyny budowlane można wynająć

Przy realizacji prac budowlanych ważna jest kompleksowa obsługa firmy wynajmującej maszyny budowlane. Oprócz stricte wynajmu maszyn ważne są także dodatkowe usługi związane np. z usługą dostarczenia urządzeń na plac budowy. Dlatego też firmy specjalizujące się w wynajmie maszyn budowlanych oferują transport materiałów budowlanych realizowanych za pomocą hydraulicznych dźwigów samochodowych. Pojazdy te bez problemu nie tylko przewożą duże i ciężkie przedmioty — na przykład materiały budowlane czy agregaty prądotwórcze, jak i dzięki zamontowanemu dźwigowi pozwalają na załadunek i rozładunek przewożonych towarów.  Istotny jest także transport maszyn budowlanych. HDSy, a szczególnie wersja pojazdów niskiopodwoziowych, pozwala na przewóz maszyn budowlanych bezpośrednio na miejsce prowadzonych robót. To umożliwia korzystanie z maszyn  wyposażonych w gąsienice, które nie mogą poruszać się po drogach asfaltowych. Niskopodwozia dostarczają również inne pojazdy na budowę — koparki, ładowarki, dźwigi, wózki teleskopowe czy zamiatarki. Transport maszyn budowlanych pozwala na szybką zmianę lokalizacji sprzętu, co nie tylko przyspiesza budowę, ale także generuje niższe koszty wynajmu. 

HDSy będą nieodzowne również w przypadku wywozu kontenerów z odpadami pobudowlanymi. Co ważne, także kontenery można pożyczyć w firmach wynajmujących sprzęt budowlany. 

Zalety wynajmu maszyn budowlanych

Zastosowanie maszyn na budowie znacząco przyspiesza realizację prac. To dla inwestora ważny parametr prowadzonych robót, który pozwala ograniczyć koszty prowadzonych prac. Cenią go zarówno firmy realizujące usługi budowlane, jak i prywatni inwestorzy decydujący się na wybudowanie małych obiektów — na przykład domków jednorodzinnych. 

Firmy specjalizujące się w wynajmie maszyn budowlanych oferują sprzęt wraz z doświadczonym operatorem, który posiada wszelkie kwalifikacje niezbędne do obsługi danego urządzenia. To gwarantuje optymalne i bezpieczne wykorzystanie sprzętu przy jednoczesnym szybkiej i sprawnej realizacji. Co więcej, firmy, które pożyczają maszyny budowlane, dbają o posiadany tabor — urządzenia są stale konserwowane i podlegają rygorystycznym przeglądom technicznym. Warto pamiętać, że firmy takie zazwyczaj mają zróżnicowany tabor, co pozwala wybrać maszynę budowlaną dostosowaną do realizowanych prac. Jeśli nie do końca wiesz, jakiej maszyny będziesz potrzebować, firma taka doradzi optymalne rozwiązania. W efekcie uzyskasz maszyny budowlane dopasowane do zaplanowanych działań. Wynajem maszyn budowlanych to gwarancja, że prace będą przebiegać szybko i sprawnie, co znacznie skróci nie tylko proces budowy, ale także ograniczy wydatki przy jej organizacji.